Skuteczność i skutki uboczne inseminacji

Statystyki mówią o tym, że skuteczność zabiegu inseminacji waha się od pięciu do dwudziestu pięciu procent. Oznacza to, że nawet pary, które mają duże szanse na poczęcie dziecka na skutek tego rodzaju praktyki nie muszą oczekiwać sukcesu już w czasie podjęcia pierwszej próby zapłodnienia. Klinki, które pomagają w rozwiązywaniu problemów z płodnością zazwyczaj informują pacjentów o tym, że inseminacja przynosi rezultaty w przypadku podjęcia od trzech do sześciu jej prób. Decyzja o kolejnych zawsze pozostawiana jest partnerom, pierwsze niepowodzenie nie powinno jednak sugerować, że szanse na poczęcie w następstwie inseminacji są zerowe. Kolejny zabieg można wykonać zresztą już w następnym cyklu miesięcznym, nic złego nie dzieje się jednak i wtedy, gdy para podejmuje decyzję o zrobieniu sobie miesiąca albo dwóch przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami. Gdy jednak i szósta próba kończy się niepowodzeniem, warto porozmawiać z ginekologiem o innych sposobach na zajście w ciążę.

Skuteczność inseminacji

Pary decydujące się na zabieg inseminacji pytają jednak nie tylko o jego skuteczność. Tak kobiety, jak i mężczyzn interesują również ewentualne skutki uboczne i negatywne następstwa tego rozwiązania. Ku zadowoleniu pacjentów nie ma jednak powodów do obaw. Sam zabieg nie wymaga znieczulenia, a choć niektóre pacjentki uskarżają się na pewien dyskomfort i lekkie krwawienie będące następstwem umieszczenia cewnika w szyjce macicy, są to dolegliwości, którym można bez większego wysiłku stawić czoła. Nieco bardziej niepokojące wydają się następstwa terapii hormonalnej, która stosowana jest zazwyczaj do stymulacji owulacji. Ginekolodzy nie są w stanie zaprzeczyć temu, że leki zawierające hormony mogą mieć pewien wpływ tak na kobiece zdrowie, jak i na kondycję psychiczną, przypominają jednak, że medycyna nieustannie się rozwija. Leki hormonalne stają się dzięki temu coraz bardziej bezpieczne, a ich różnorodność sprawia, że każda pacjentka może liczyć na specyfik, który będzie odpowiadał jej indywidualnym oczekiwaniom.

Swego rodzaju “skutkiem ubocznym” inseminacji może okazać się ciąża mnoga. Pacjenci mogą jednak odetchnąć z ulgą, w zdecydowanej większości przypadków ryzyko to obejmuje bowiem ciążę bliźniaczą. Wzrost prawdopodobieństwa ciąży mnogiej jest konsekwencją przyjmowania już po zabiegu, leków dopochwowych zawierających w swoim składzie progesteron, a więc zwiększających kobiecą płodność. Ginekolodzy liczą się jednak z tego rodzaju ewentualnością, dlatego do zabiegu inseminacji dochodzi na ogół wówczas, gdy pęcherzyków nie jest więcej niż dwa lub trzy.

W czasie przygotowań do inseminacji każdy z partnerów może mieć oczywiście wątpliwości i zastrzeżenia. Jest to całkiem naturalne, nie powinniśmy więc tłumić w sobie lęków, jakie wywołuje tego rodzaju forma zapłodnienia. Lekarz prowadzący pacjentów nie ukrywa posiadanej przez siebie wiedzy, warto zatem konsultować z nim wszelkie wątpliwości.

Inseminacja skuteczność

Twoje szanse na sukces z IUI zależą od wielu różnych rzeczy, w tym:

 • przyczyny niepłodności
 • wiek kobiety
 • ilość i jakość spermy mężczyzny (użycie świeżej spermy prowadzi do wyższych wskaźników poczęć niż użycie spermy mrożonej)
 • czy leki na bezpłodność są stosowane do stymulowania owulacji (może to zwiększyć Twoje szanse na sukces)

Istnieje wiele różnych czynników, dlatego najlepiej jest porozmawiać z zespołem ds. płodności o indywidualnych szansach na sukces.

Inseminacja skuteczność za pierwszym razem

W badaniu obejmującym około 1000 cykli IUI, naukowcy stwierdzili, że wskaźnik powodzenia inseminacji na jedną parę (w ciągu jednego lub więcej cykli) w dużej mierze zależał od wieku kobiety, historii choroby i specyficznych problemów z płodnością.

W badaniu tym wskaźnik sukcesu na parę (w więcej niż jednym cyklu) był następujący:

 • 55,6% w przypadku niepłodności z czynnikiem szyjki macicy
 • 47,4% w przypadku anowulacji (problemy z owulacją)
 • 41,7% dla niepłodności z czynnikiem męskim
 • 37,6% dla oligospermii (niska liczba plemników)
 • 35,1% w przypadku niewyjaśnionej niepłodności
 • 13,4% w przypadku astenospermii (słaba ruchliwość plemników)
 • 10,7% dla endometriozy


Wśród osób z niewyjaśnioną niepłodnością tylko 4% kobiet zajdzie w ciążę w pierwszym cyklu bez leków na bezpłodność.

Skuteczność inseminacji statystyki


Procent par, które zachodzą w ciążę po jednym cyklu IUI wynosi od 10 do 20 procent
. Jednak na te wskaźniki powodzenia mogą wpływać różne czynniki, w tym problemy z płodnością mężczyzn i kobiet, a także wiek.

Statystki powodzenia IUI w przypadku leków na płodność


Jeśli lekarz podejrzewa, że kobieta ma problemy z niepłodnością, może przepisać serię leków na niepłodność przed rozpoczęciem serii sztucznego zapłodnienia. Ten proces leku na bezpłodność, znany jako indukcja jajeczkowania lub superowulacja, zachęca Twój organizm do uwolnienia większej ilości jaj w ramach przygotowań do IUI. Indukcja jajeczkowania zwiększa wskaźniki powodzenia IUI u kobiet powyżej 35 roku życia. Oto wskaźniki powodzenia z podziałem na wiek dla kobiet, które stosują superowulację i IUI.

 • 10 procent powodzenia w cyklu dla kobiet w wieku od 35 do 40 lat.
 • 5-procentowy wskaźnik powodzenia na cykl dla kobiet powyżej 40 roku życia