Inseminacja i jej rodzaje

Inseminacja to jeden z prostszych zabiegów mających na celu wspomaganie rozrodu. Przeprowadza się go w klinikach, które stawiają sobie za zadanie walkę z niepłodnością, a sam zabieg polega na podawaniu do jamy macicy pobranych wcześniej, starannie wyselekcjonowanych i właściwie przygotowanych plemników. Ich wprowadzenie do jamy macicy odbywa się za pośrednictwem cienkiego cewnika, a niekwestionowaną zaletą wspomnianego zabiegu jest to, że możliwe staje się ominięcie dość poważnej bariery, jaką nierzadko stanowi śluz szyjkowy. Ta wydzielina produkowana przez szyjkę macicy przez cały cykl miesięczny kobiety ma za zadanie chronić spermę przed kwaśnym środowiskiem charakterystycznym dla pochwy. Środowisko to zazwyczaj okazuje się zabójcze dla plemników, to właśnie właściwej ilości i konsystencji śluzu szyjkowego zawdzięczamy więc w dużej mierze to, że dochodzi do zapłodnienia. Niestety, coraz częściej okazuje się, że produkcja śluzu nie jest wystarczająco, nie brakuje zaś również przypadków, w których jest on zbyt gęsty. W takich sytuacjach jest on dla plemników nie wsparciem, ale barierą, z którą nie są w stanie sobie poradzić. Inseminacja okazuje się więc jednym z tych zabiegów, które pozwalają na skuteczne uporanie się ze wspomnianym problemem.

Stan naszej wiedzy medycznej pozwala obecnie na przeprowadzenie dwóch typów wspomnianego zabiegu. W pierwszej kolejności warto zatem wspomnieć o inseminacji domacicznej z wykorzystaniem nasienia męża lub partnera kobiety, która chce zajść w ciążę ((IUI – intrauterine insemination). Zabieg inseminacji wykonywany jest jednak i wówczas, gdy plemniki partnera, z różnych względów, nie pozwalają na poczęcie dziecka. W takiej sytuacji pomocne okazuje się być nasienie dawcy (AID – artifical donor insemination).

Choć w klinikach najczęściej wykonywana jest inseminacja domaciczna, nie oznacza to wcale, że zabieg ten nie może być przeprowadzany na inne sposoby. Przykładem takiego rozwiązania może być choćby inseminacja naszyjkowastosowana przede wszystkim wówczas, gdy okazuje się, że problemy natury anatomicznej uniemożliwiają lub utrudniają parze odbycie prawidłowego stosunku płciowego, a przez to zmniejszają szanse kobiety na zajście w ciążę. Rośnie również popularność inseminacji dojajowodowej, metody polecanej przede wszystkim wówczas, gdy nie stwierdzono większych problemów z nasieniem partnera. Ten rodzaj zabiegu jest jeszcze stosunkowo nowy, wielu lekarzy wiąże z nim jednak spore nadzieje.