Inseminacja domaciczna

Co to jest inseminacja domaciczna?

Inseminacja wewnątrzmaciczna (IUI) to leczenie bezpłodności polegające na bezpośrednim wprowadzeniu nasienia do łona kobiety.

IUI, czyli inseminacja wewnątrzmaciczna, jest stosunkowo prostą metodą leczenia bezpłodności. Może być ono wykonywane z użyciem leków na bezpłodność lub bez nich. Sam zabieg polega na przeniesieniu przez cienki cewnik nasienia, które zostało umyte i skoncentrowane bezpośrednio do macicy. IUI odbywa się w czasie jajeczkowania lub w połączeniu z lekami zwiększającymi płodność, aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo poczęcia.

Inseminacja jest bezbolesnym zabiegiem polegającym na wprowadzeniu oczyszczonej, wyselekcjonowanej i skoncentrowanej spermy bezpośrednio do macicy za pomocą cewnika. Wykonywana jest w najbardziej preferowanym czasie podawania plemników – owulacji. Inseminacja jest pierwszym etapem leczenia pacjentek należących do grupy o obniżonej płodności, mającym na celu zwiększenie szans zapłodnienia oocytów.

Inseminacja domaciczna skuteczność

Każda para będzie miała inną odpowiedź na IUI, a jej sukces może być trudny do przewidzenia. Na wynik wpływa wiele czynników, w tym:

 • wiek
 • podstawowa diagnoza niepłodności
 • czy stosowane są leki na bezpłodność
 • inne kwestie związane z płodnością
 • Ciąża po IUI jest zróżnicowana w zależności od przyczyn konieczności leczenia bezpłodności. Wskaźnik powodzenia IUI zazwyczaj spada u kobiet w wieku powyżej 40 lat, a także u kobiet, które nie zajdą w ciążę po trzech cyklach IUI. Należy omówić przewidywany wskaźnik powodzenia leczenia z lekarzem specjalistą ds. płodności, aby sprawdzić, czy jest to dla Pani/Pana dobre rozwiązanie.

Sukces IUI zależy od kilku czynników. Jeśli para wykonuje zabieg co miesiąc, wskaźnik powodzenia może sięgać nawet 20% na cykl, w zależności od takich zmiennych jak wiek kobiety, przyczyna niepłodności oraz czy wśród innych zmiennych stosowano leki na bezpłodność.

Podczas gdy IUI jest mniej inwazyjną i tańszą opcją, wskaźniki ciąż są niższe niż te z IVF. Jeśli uważasz, że możesz być zainteresowany IUI, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby omówić swoje opcje.

Niektóre pary chcą poznać bardziej tradycyjne metody leczenia niepłodności lub podjąć działania odwrotne do zamierzonych, zanim zbadają procedury dotyczące niepłodności. Jeśli starasz się zajść w ciążę i szukasz środków na wsparcie swoich wysiłków, zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem dotyczącym produktów i zasobów dotyczących niepłodności dostarczonym przez naszego korporacyjnego sponsora.

Przygotowanie do inseminacji domacicznej

Inseminacja wewnątrzmaciczna wymaga starannej koordynacji przed właściwą procedurą:

 • Przygotowanie próbki nasienia. Twój partner dostarcza próbkę nasienia do gabinetu lekarskiego lub fiolka zamrożonego nasienia dawcy może zostać rozmrożona i przygotowana. Ponieważ zawarte w nasieniu elementy nieplemnikowe mogą wywoływać w organizmie kobiety reakcje, które zakłócają zapłodnienie, próbka zostanie umyta w sposób, który oddziela wysoce aktywne, normalne plemniki od plemników niższej jakości i innych elementów. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa się dzięki zastosowaniu małej, wysoko skoncentrowanej próbki zdrowego nasienia.
 • Monitorowanie owulacji. Ponieważ czas trwania IUI jest decydujący, krytyczne znaczenie ma monitorowanie oznak zbliżającej się owulacji. W tym celu możesz użyć domowego zestawu do przewidywania owulacji moczu, który wykrywa, kiedy Twój organizm wytwarza gwałtowny wzrost lub uwolnienie hormonu luteinizującego (LH). Można też zastosować metodę obrazowania, która pozwoli lekarzowi na wizualizację Twoich jajników i wzrostu jajeczka (USG przez pochwę). Możesz również otrzymać zastrzyk z ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (HCG) lub leków, aby owulacji jednego lub więcej jaj w odpowiednim czasie.
 • Ustalenie optymalnego czasu. Większość IUI wykonuje się w dzień lub dwa po wykryciu owulacji. Twój lekarz lub inny dostawca usług opieki będzie miał plan określone w czasie procedury i co należy się spodziewać.

Czego możesz się spodziewać przy inseminacji?


Wizyta w celu wykonania inseminacji wewnątrzmacicznej trwa około 15 do 20 minut i zazwyczaj jest wykonywana w gabinecie lekarskim lub klinice. Sam zabieg IUI trwa tylko minutę lub dwie i nie wymaga stosowania leków ani środków przeciwbólowych. Zabieg wykonywany jest przez lekarza lub specjalnie przeszkoloną pielęgniarkę.

Podczas zabiegu inseminacji


Leżąc na stole egzaminacyjnym, włożysz nogi do strzemionek, a do pochwy zostanie włożony wziernik – podobnie jak podczas testu Pap. Podczas zabiegu, lekarz lub pielęgniarka:

 • Umieszcza na końcu długiej, cienkiej, giętkiej rurki (cewnika) fiolkę zawierającą próbkę zdrowej spermy.
 • Wkłada się cewnik do pochwy, przez otwór szyjki macicy i do macicy.
 • Wpycha próbkę spermy przez rurkę do macicy.
 • Usuwa cewnik, a następnie wziernik

Po zakończeniu procedury inseminacji

Po zapłodnieniu, zostaniesz poproszony o położenie się na plecach na krótki okres czasu. Po zakończeniu zabiegu można się ubrać i przejść do normalnych codziennych zajęć. Po zabiegu może wystąpić lekkie plamienie przez jeden lub dwa dni.

Jakie jest ryzyko?

Szansa na zajście w ciążę bliźniaczą jest zwiększona, jeśli weźmiesz leki na bezpłodność, gdy będziesz miała IUI. Istnieje również niewielkie ryzyko infekcji po IUI.