Inseminacja dojajowodowa

W inseminacji dojajowodowej plemniki wprowadzane są wyłącznie do jajowodów. Czasami zabieg ten nazywany jest perfuzją jajowodów. Cewnik przechodzi przez szyjkę macicy i macicę i wprowadza plemniki bezpośrednio do jajowodów. Ważną częścią każdej sztucznej inseminacji jest monitorowanie cykli i płodności. Dzięki tej procedurze i większości sztucznych zapłodnień, powinnaś mieć pewność, że Twój lekarz weźmie pod uwagę rodzaj cyklu, w którym się znajdujesz, niezależnie od tego, czy jest to cykl naturalny dla Twojego organizmu, czy też jest to cykl wywołany przez lek na płodność.

Inseminacja dojajowodowa (ITI)


Jest to kolejna technika wspomaganego rozrodu (ART), która pomaga w poczęciu. Jest to jedna z 4 dostępnych technik sztucznego zapłodnienia, które również obejmują:

 • Inseminacja wewnątrzszyjkowa (ICI)
 • Inseminacja wewnątrzpochwowa (IVI)
 • Inseminacja wewnątrzmaciczna (IUI)

Sperma jest zbierana i oczyszczana przed umieszczeniem jej w strzykawce. Cewnik (cienka rurka) jest wprowadzany do macicy przez pochwę. Nowo umyta sperma jest następnie wstrzykiwana do cewnika i wpychana do jednego z jajowodów.

Jest to tzw. inseminacja intrafallopowa.

Intrafallopowa inseminacja plemników różni się tym, że kobieta poddaje się laparoskopii, aby plemniki mogły dostać się do jajowodu. Cienki zgłębnik z kamerą jest wprowadzany do brzucha przez małe nacięcie. Dzięki temu specjalista ma dostęp do okolic miednicy.

Przez to nacięcie i do jajowodów wprowadza się cewnik (cienki przewód). Sperma jest umieszczana w probówkach za pomocą sterylnej strzykawki.

Skuteczność inseminacji dojajowodowej


Istnieje możliwość zajścia w ciążę w 10 do 20% przypadków, o ile warunki do poczęcia są korzystne.

Liczba ta maleje wraz z wiekiem, ponieważ im starsza kobieta, tym mniej jaj produkuje.

Jeśli 2 lub 3 cykle IUI nie powiodą się, zalecane będzie leczenie IVF.

Jeśli Ty i Twój partner rozważacie podjęcie leczenia bezpłodności, być może zechcecie poznać świat sztucznego zapłodnienia. Sztuczna inseminacja może zwiększyć Twoje szanse na poczęcie, ponieważ pomaga umieścić plemniki bezpośrednio w Twoim przewodzie rozrodczym.

Mało znana technika sztucznego zapłodnienia, zwana inseminacją intubalną, umieszcza plemniki bezpośrednio w jajowodach, gdzie mogą one następnie zapłodnić jajo. Chociaż zabieg ten jest rzadko wykonywany, może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli rozważasz sztuczną inseminację.

Co to jest inseminacja intubacyjna?


ITI jest najmniej popularnym rodzajem sztucznego zapłodnienia. Wynika to z tego, że jest bardziej inwazyjny niż inne rodzaje sztucznego zapłodnienia i wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami.

W rzeczywistości ITI działa poprzez umieszczenie plemników partnera lub dawcy bezpośrednio w jajowodach. Tutaj plemniki mają większe szanse na zapłodnienie Twoich jajeczek i zajście w ciążę.

Kto może skorzystać z inseminacji dojajowodowej?


ITI nie jest przeznaczona dla wszystkich, którzy mają problemy z płodnością. Najlepiej nadaje się dla par, które doświadczają trudności w poczęciu poprzez inne rodzaje sztucznego zapłodnienia, takie jak IUI. Kobiety, które mają śluz szyjki macicy utrudniający zapłodnienie, mogą również wybrać ten zabieg.

ITI jest czasami stosowany również w przypadkach:

 • niewyjaśnionej płodności
 • dysfunkcja wytrysku
 • problemy z owulacją


Terminy inseminacji dojajowodowej


Podobnie jak w przypadku innych rodzajów procedur sztucznego zapłodnienia, techniki ITI są wykonywane tak, aby zbiegały się w czasie z owulacją. W celu zmierzenia ilości hormonu luteinizującego w Twoim organizmie zostaną przeprowadzone badania moczu lub krwi. Kiedy ten hormon luteinizujący osiągnie szczytowe wartości, zabieg zostanie wykonany w ciągu jednego lub dwóch dni.

Rodzaje inseminacji Intratubal Insemination


W rzeczywistości istnieją dwa główne rodzaje ITI.

W zależności od Twoich problemów z płodnością i preferencji, możesz wybrać jedną metodę zamiast drugiej.

Inseminacja Intrafallopiańska


Inseminacja wewnątrzmaciczna (IFI) jest dość inwazyjnym zabiegiem, który musi być wykonany w klinice płodności. Zazwyczaj jest ona wykonywana przez endokrynologa reprodukcyjnego.

 • Sperma jest pobierana od partnera lub dawcy spermy. Jest ona przygotowywana przy użyciu procedury mycia plemników. Następnie umieszcza się ją w sterylnej strzykawce.
 • W Twojej klinice płodności zostaniesz poddana znieczuleniu miejscowemu.
 • Cewnik wprowadza się przez pochwę i szyjkę macicy, wewnątrz macicy oraz do jednego lub obu jajowodów.
 • Nasienie jest wypychane ze strzykawki i przez cewnik. Jest ono umieszczane w jajowodach.

Przenoszenie nasienia wewnątrz jajowodów (SIFT – Sperm Intrafallopian Transfer)

SIFT jest bardziej inwazyjnym i czasochłonnym zabiegiem, który musi być przeprowadzony w szpitalu lub w klinice płodności. Polega on na użyciu operacji laparoskopowej w celu wprowadzenia cewnika do jajowodów.

 • Próbka spermy jest pobierana od partnera i przygotowywana do przeniesienia.
 • Przed zabiegiem pacjentka otrzyma znieczulenie miejscowe lub ogólne.
 • Wykonuje się małe nacięcie w brzuchu, a do jamy miednicy wprowadza się malutki aparat.
 • Kamera ta służy do zlokalizowania otworu na jajowody. Następnie do jajowodów wprowadza się mały cewnik.
 • Za pomocą sterylnej strzykawki próbka spermy jest przepychana przez cewnik i umieszczana wewnątrz jajowodów.

Inseminacja dojajowodowa – cena


Procedury ITI są dość kosztowne, a zatem nie zawsze stanowią realną alternatywę dla każdej pary. Typowa procedura ITI może kosztować więcej niż 3500 zł, a procedury SIFT zazwyczaj kosztują więcej. Należy upewnić się, że ceny zawierają koszty mycia i oddawania plemników.

Leave a Comment